PROGRAM MEZIŘÍČSKÉ MUZEJNÍ NOCI 2017

8. 6. 2018    MEZIŘÍČSKÁ MUZEJNÍ NOC 2018

 

NA PROGRAMU MEZIŘÍČSKÉ MUZEJNÍ NOCI NYNÍ PRACUJEME


 

 

8. 6. 2017     PROGRAM MEZIŘÍČSKÉ MUZEJNÍ NOCI V ROCE 2017     

KINO SVĚT

17.00    LiStOVáNí  Turné v hajzlu - C.D.Payne ve Valmezu

LiStOVáNí přiváží na šňůru po Česku ameriského autora, který se zejména proslavil sérií pojmenovanou Mládí v hajzlu. Po divadelním čtení bude následovat diskuze a autogramiáda.

Vstupné 50,- Kč.

 

19.30    Poslední rodina (životopisné drama)

Jako předzvěst Meziříčské muzejní noci uvádíme ve Valašském Meziříčí premiéru filmu za snížené vstupné 70 Kč.

Zázračný debut polského režiséra Jana P. Matuszyńského je strhující filmovou kronikou podle skutečného příběhu prokleté rodiny malíře Zdisława Beksińského. Malíř tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu a navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálních vizí, barev, vášně a perverzních fantazií. Píše se rok 1977 a život rodiny se točí kolem syna, neurotického Tomka. Neustálý boj s vnitřními démony mu znemožňuje normálně žít, noří se však do světa hudby a filmů a navzdory svému handicapu se stává průkopníkem západní popkultury v Polsku. 

***** 

 

9. 6. 2017     PROGRAM MEZIŘÍČSKÉ MUZEJNÍ NOCI 2017 

II. NÁDVOŘÍ ZÁMKU ŽEROTÍNŮ

19.00    Slavnostní zahájení Meziříčské muzejní noci 2017

SBÍREJTE RAZÍTKA DO MUZEJNÍČKU !!!  

Můžete slosováním získat věcné dary...…. No prostě vše k užitku a k radosti všech!

****   

19.05    TYHLE - Les Fantômes  (pouliční pohybová klauniáda / Praha)

Fantomové, přeludi, strašidla, přízraci. Vyplňují prostor vlastní fyzikou a dopřávají nové pohledy na využití zákoutí, kolem kterých den co den procházíme. Nejdříve si sami pohrají s prostorem, ozkoušejí si jeho možnosti, podívají se na jeho plasticitu a variabilitu, zasadí do něj, způsobem jim vlastním, svá těla a převrátí ho naruby. Po čase už nechtějí být sami a přizvou si hosty, s nimiž chtějí sdílet co sami objevili. Od toho jsou tady Les Fantômes. První 15 minutové představení stupiny tYhle.

www.tYhle.cz

 

****

 

 

19.05  Hry s pohybem, zvukem a tichem - Workshop s Marekom Bolfo(Kalimba musical instrument / Sliač SK)

Zahrajeme si různé pohybové, poslechové, vizuální, kontaktní aktivity se sluchem, hmatem s hrou na hudební nástroj kalimba. Všechny hry se nikterak nehodnotí a nesou se ve smyslu pozorovaní a budovaní vlastní sebedůvěry. Tento typ aktivit napomáhá k odbourání stresu, rozvoje pocitu vnitřní spokojenosti, k překročení vlastní komfortní zóny, rozvoje sociálního aspektu a naladění se na celou skupinu. Nebude to vážné, ale budeme si velmi hrát a hlasitě smát.

facebook

 

 

 

19.05 Workshop Alternativní šperk z bronzu (Katedra sochárstva a priestorovej tvorby FVU AU v banskéj bystrici)

Vyrobte si originální cínový šperk. Workshop povedou zkušení umělci, kteří Vám napomůžou vytvořit si vlastní originální formu na šperk a následně Vám za pomocí malé pece odlijí originální ozdobu z bronzu. 

Jedná se o alternatívní lití bronzu do sepiových kosti. Můžete si vyrobit přívěšek, prsten, brož, atd.

 

 

 

19.10    TEVE  (indie-folk / Brno)

Elektroakustický hudebník, umělec a absolvent brněnské Favu Antonín Koutný koncertuje již od roku 2006 a pod názvem Teve během roku 2011 odehrál již několik desítek koncertů po celé republice, kde mimo jiné předskakovali dánským Efterklang v pražské Meetfactory nebo se zůčastnili prestižního festivalu Berlin Music Week - ICAS Suite, v rámci prezentace festivalu Sperm ve West Germany Clubu v Berlíně. Obdržel v kategorii Objev roku širší nominaci na cenu Vinyla 2011. V roce 2013 vydali společně s violoncellistkou Kateřinou Koutnou (MAKAK)  instrumentální EP Kolea a dostali se do finále v soutěži Startér Rádia Wave. Poslední dva roky pod hlavičkou TEVE vystupuje pouze Antonín Koutný, který v současnosti dokončuje debutové album.

soundcloud.com/teveband

bandzone.cz/teve

****

 

 

 19.50    studio DAMÚZA - Houpací pohádky (loutkové pohádky  / Praha)

Studio DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999 a ve spolu práci s Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU připravujeme drobné loutkové představení. Houpací pohádky jsou na motivy pohádek ze stejnojmenné knihy Aloise Mikulky. ¨
Co všechno může vidět malé růžové velblouďátko, podívá-li se na svět z výšky? Co může zažít během jedné nečekané noční jízdy po obloze, vyhoupne-li se na rožek měsíce? Možná se stane svědkem děsivé loupeže ukrutného Jollyho Jokera. Možná uslyší rolničku bledě modrého autíčka cililink, stojícího právě na startu velikého závodu… Možná. Kdo ví. Cesta po obloze je dlouhá a velblouďátko je přeci jen maličké a tuze unavené…

Délka představení: 50minut / určeno pro děti od 4 let a jejich rodiče

http://www.damuza.cz

20.45    TYHLE - Les Fantômes  (pouliční pohybová klauniáda / Praha)

Les Fantômes je pohybová klauniáda pro všechny věkové skupiny. Vyznačuje se spontánní interákcí s diváky, improvizací a touhou hrát si. Může se odehrávat v jakémkoli prostoru, venku, pod střechou, na parkovišti, atd. a všechna tato místa pro vás a následně s vámi prozkoumají tito dva pohyboví klauni - Les Fantômes.

Druhá 15 minutová část představení stupiny tYhle. 

www.tYhle.cz 

****

 

21.10    DIV I DED  (indie-noise / Frýdek-Místek)

Multiinstrumentalista Filip Helštýn, zpěvačka Veronika Janošková a baskytarista Vojtěch Cigler, které naživo doprovází na bicí Jakub Zháňal mají kořeny ve Frýdku-Místku. Skupina vznikla na konci roku 2013 a už na podzim následujícího roku vydali své debutové album Born to Sleep, které sklidilo velmi pozitivní reakce kritiky, a za které byli nominováni na cenu Vinyla v kategorii Objev roku. Kapela si zahrála na velkých českých festivalech jako Colours of Ostrava či United Islands. V pražských klubech jako je Roxy, Meetfactory nebo Rock Cafe. V prosinci 2016 úspěšně odehráli svůj první koncert v zahraničí a to v polském Gdaňsku na shoegazovém festivalu Spacefest. 

https://2divided.bandcamp.com/

facebook 

 

****

 

21.50     TYHLE (pouliční pohybová klauniáda / Praha)

Francouzský performer Florent Golfier se narodil v Nancy ve Francii, kde  studoval nejdříve činohru a pak se dostal do Ateliéru klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně, kde se začal věnovat fyzickému divadlu a modernímu tanci. Kromě sólového autorského představení spolupracuje od roku 2013 s Lukášem Karáskem. Spolu dávají vzniku inscenacím jako je i Les Fantômes a Pierer, která jsou uváděna nejen na českých scénách, ale i v zahraničí. 

Poslední třetí 15 minutová část představení stupiny tYhle. 

www.tYhle.cz

 

 

22.15    PANÁČIK  (experimental-pop / Trenčín SK) 

Multimediální projekt Tomáše Moravanského v sobě obsahuje nekonečné množství různých podob živého vystoupení. Panáčik se zrodil v roce 2006, od té doby rostl do platformy spolupracující s velký množstvím umělců od performerů, vizuálních kreativců až po divadelní skupinu. Jeho koncerty jsou nevyzpytatelné, obsahují humor i chytlavé popové melodie a bizarní nápady. S Panačikem má hodně lidí problém. Nedokážou si ho nikam zařadit, neví, co si o něm mají myslet, zneklidňuje je. Většina lidí jej zná jako dekadentního hudebníka s extravagantním vystupováním, málokdo však ví, co všechno má tento mladý talent skutečně za sebou. 14 experimentálních alb doplněných klipy, videoartem a hodinovým filmem, 4 oficiální řadové desky, 2 divadelní hry, výstavy, dokumentární tvorba, spolupráce se stovkami umělců a mnoho dalšího. On sám popisuje svoji tvorbu jako Gesamtkunstwerk – totální umělecké dílo. 

http://www.panacik.com/ 

 

 

23.00  VIDEOMAPPING / Matúš Astrab (Aateliéri digitálnych médií FVU AU v Bánské Bystřici / SK)

 

23.05  Losovní muzejníčků  (minimálně 10 razítek) 

 

23.15  MANAWA FIRE ART  (VM)

Ohnivá show za doprovodu bubnů představuje vystoupení, které vás zahřeje a zároveň rozechvěje. Manawa fire art je skupina se zápalem k performence s ohněm a žonglování Skupina vznikla roku 2014 a přestože má své kořeny na Valašsku, okoření jejich vystoupení i umělci z Bohumína FULL FIRE. Nenechte si akci ujít.

 

 

19.30 – 23.45    Putování s Nočním expresem – silniční vláček vás přiblíží k zapojeným institucím

 

 

 

ZÁMEK KINSKÝCH (Muzeum regionu Valašsko)   

* Netopýří detektor

* Interaktivní výstava Stromy jako domy

* Komiksová výstava Čus vydrus!

* Historický biograf, kavárna, cukroví 

Meziříčská muzejní noc v zámku Kinských zavede návštěvníky do interaktivní přírodovědné výstavy Stromy jako domy a hravou formou seznámí s životem vydry říční (výstava Čus vydrus!). O tom, jak si užívají Meziříčskou muzejní noc netopýři v zámeckém parku, se přesvědčíme prostřednictvím speciálního vysokofrekvenčního ultrazvukového detektoru. Akci si můžete zpříjemnit návštěvou historického biografu, muzejní kavárny a sladkostmi od cukrářek z Podlesí. Tradiční Noční expres staví přímo před zámkem.

    

 

MORAVSKÁ GOBELÍNOVÁ MANUFAKTURA – ŽIVÉ MUZEUM GOBELÍNŮ

21:00 a v 22.00 Prohlídky dílen Moravské gobelínové manufaktury s výstavou zrestaurovaných dobových tapisérií

V rámci dvou prohlídek dílen bude možné vidět dvě nově zrestaurované tapiserie z "Vzlétání" manufaktury v Aubussonu (kolem roku 1700) a franko-vlámský figurální gobelín utkaný kolem roku 1620 a průběh restaurování rozměrného historického gobelínu (270x500 cm) z 17. století "Ideální krajina"

* Kavárna otevřena do 24:00 hodin

 

MUZEJNÍ A GALERIJNÍ CENTRUM  

Přízemí

Festival IQPlay - výstava, na které jsou k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru.                                       

1.patro

Stálá expozice reditus Leonina + Josef Ignác Sadler. Expozice Reditus Leonina seznamuje návštěvníky s celou historií rodu Žerotínů v náležitém kontextu pro místo a město. Výstava J. I. Sadlera přibližuje tvorbu významného barokního malíře, který vymaloval zdejší kapli Smrtelných úzkostí Ježíše Krista. 

19.30  Dostihy robotů – performance Anny Minx s možností sázky

22.30  Dostihy robotů – performance Anny Minx s možností sázky

2. patro 

Výstava O neobyčejném putování Alfréda Radoka. Výstava o nevšední a složité životní a umělecké dráze člověka, jehož jméno patří mezi nejvýznamnější osobnosti české divadelní a filmové režie.

20.30  Setkání s autorkou výstavy + komentovaná prohlídka

19.00 – 23.00 Analog kavárna & pražírna - kávové občerstvení 

 

GALERIE KAPLE

Výstava Katedra sochárstva a priestorovej tvorby FVU AU v Banskej Bystrici

20.00  Komnetovaná prohlídka s vedoucí Katedry sochárstva a priestorovej tvorby FVU AU v Banskej Bystrici

3D projekce /Marek Galbavý (Katedra sochárstva a priestorovej tvorby FVU AU v Banskej Bystrici)

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ V KRÁSENSKÉ RADNICI

* Nocování se Čtyřlístkem 

* Hry a kvízy pro malé i velké s komiksovýmy hrdiny oblíbeného seriálu

KOSTEL sv. TROJICE (Muzeum regionu Valašsko)     

* Tkaní na karetkách
* Práce s halapartnou
* Setkání se sv. Starostou
* Občerstvení Café Tucan

V kostele sv. Trojice obživne jedinečná barokní socha, zpodobující vousatou světici. Sv. Starosta je patronkou všech nespravedlivě odsouzených, ale i nešťastně zamilovaných. Pokud chcete získat její přímluvu a radu, je třeba jí přesvědčit o dovednostech, jež by každá žena či muž na konci 17. století měli ovládat. Světice Vám pak doporučí protějšek k seznámení. Kostel je letos otevřený jen o Meziříčské muzejní noci – přijďte si sem užít barokní atmosféru!       

GALERIE SÝPKA                          

Workshop udělej si sám

HVĚZDÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

* Pozorování nebeské klenby s odborným výkladem

* Exkurze po objektech hvězdárny včetně historické hvězdárna Antonína Ballnera   

EVANGELICKÝ KOSTEL  

18.00  Vernisáž výstavy „Labyrint světa“ a „Na cestě do zaslíbené země jedná se o 2 prostorové expozice klientů Domova se zvláštním režimem v Pržně pod vedením akad. mal. Karly Palátové:

* Varhanní koncert 

* Mezináboženský dialog

* Hry pro děti 

 

MUZEUM VALAŠSKÝCH STRAŠIDEL (Středisko volného času Domeček VM)

* Prohlídka Výstavy valašských strašide

* Výroba strašidel -tvořivá dílna 

 

FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Zahájení 19.30 Vystoupení dětí ZŠ Salvátor – hudba, zpěv

22.00 Encyklika papeže Františka o ekologii (Laudato si) – audiovizuální pásmo

23.00 Ukončení – modlitba a požehnání

KOSTEL SV. JAKUBA VĚTŠÍHO (Krásno)

20.00 otevření kostela

21.00 kocert sboru Kantio pod vedením Petra Zavičáka

22.00 – 23.00 příležitost pro ztišení a meditaci 

T. J. SOKOL VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

21.00 Loutkové představení pro děti sokolského loutkového souboru Pimprlata 

* Výstava Sokol a čsl. legie ke 100. výročí bitvy u Zborova 

* XVI. Všesokolský slet – promítání ukázek nových sletových skladeb 

MUZEUM ŘEZNICTVÍ 

* Na místě bude zajištěno drobné občerstvení za poplatek 30 Kč

* Každou celou hodinu promítání filmu Valašská zabijačka

V Muzeu řeznictví budou každou hodinu promítat hraný snímek Valašská zabíječka, který natočili tvůrci snímku Děda. Role vypravěče se ujal známý zpěvák a muzikant František Segrado. Natáčelo se o jednom zimním víkendu v usedlosti Na Sihle ve Velkých Karlovicích. Ve filmu si zahráli skuteční valašští řezníci se svými příbuzným. Pojďte se tedy podívat jak to vypadalo na pravé valašské zabíjačce za starých časů a zakousnout se přitom do nějaké té uzeniny. 

* V muzeu bude otevřeno občerstvení (možnost zakoupit: kávu, čaj, pivo, juice)

KINO SVĚT

19.00  pásmo krátkých nezávislých animovaných filmu pro děti i dospělé Animat studentů ateliéru Animovaná tvorba Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně

Podstatou Ateliéru Animované tvorby je příběh. Příběh a jeho hrdinové, kteří jej vypráví. Animace je hra plná fantazie, která by měla bavit nejen diváka, ale i svého autora. 

   

22.00 pásmo nezávislých animovaných filmů pro dospělé od Medzinárodního festivalu animece Fest Anča, Který je jediný slovenský multimediálním festivalem zaměřaný na animovaný film především pro dospelého diváka.  

Best of Fest Anča 2016 je kolekcí najlepších krátkometrážnych animovaných filmů z aktuálneho ročníka festivalu, ktoré prešlo výberem z 1241 prihlásených titulov z 70 krajín sveta. Medzinárodný festival animácie Fest Anča se odohrává každé leto v Žilině, ve výnimočném kultúrním priestoru Stanice. Porota zložená z medzinárodných hostů udělila tento rok ocenení v pěti kategoriích. Uvidíte to najlepšie z krátkometrážní animace, studentských filmů, videoklipů, filmů pro děti a slovenských animovaných filmů. Vítězný výběr deváteho ročníku medzinárodného festivalu animace Fest Anča je platformou prinášející kvalitní animovaný film pro dospelých všude tam, kde je o něj zájem.Délka: 64 minúť, Přístupnostť: od 15 roků.

www.festanca.sk

STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA SKLÁŘSKÁ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ              

* Prohlídka huti a ateliérů školy

* Ruční výroba skla                        

* Ukázka práce nad kahanem – vinuté perly

* Prodej sklářských výrobků – žákovských prací

* Výstava prací žáků

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA ALFRÉDA RADOKA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ na ulici Sokolské 638 (bývalé potravinářské učiliště) 

* Odhalte tajemství hudební nástrojů a rockové zkušebny

* Nechte se políbit taneční múzou

* Přijďte propustit uzdu své fantazii ve výtvarném ateliéru

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA B-ART

* Kar´a´oké

* Fotokoutek, ve kterém ze sebe můžete udělat třeba primabalerínu

* Stezka odvahy 

 

VRTULE - svět her a poznání                          

* Kdo neviděl, neuvěří 

Expozice poodhalí roušku tajemství optických klamů a zrakových iluzí vám ve Vrtuli nabízí tato ojedinělá expozice. V rámci Muzejní noci navíc budete mít možnost jednu takovou iluzi si sami vytvořit a odnést domů.

* Interaktivní výstava Evropou křížem krážem vás zavede i do odlehlých koutů našeho kontinentu. Zábavnou formou vám představí jednotlivé země. Pro tvořivé děti jsou zde k dispozici tisíce dřevěných kostek všemožných tvarů a barev, ze kterých mohou vystavět stavbu svých snů.

* Zvídavé a objevitelské děti jistě potěší Krtkovo bludiště, labyrint chodbiček k prolézání.

CAFE TUCAN (nově na adrese Náměstí 5/3)

* Prezentovace nových prostor kavárny

* Procházka valmezským podzemím

* Profesionální cupping (dugustaci) káv 

* Nápoj, bez kterého si mnozí nedovedeme představit den, urazí na své pouti dlouhou cestu. Od zrnka k šálku vše uvidíte, ucítíte i ochutnáte naživo v kavárně CaféTucan.

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Od 19.00 vyzvednutí muzejníčků (podrobné informace o programu. V průběhu muzejní noci. v informačním centru je pro každého připraven muzejníček, do nějž můžete střádat razítka z navštívených organizací. Odevzdané muzejníčky obsahující minimálně 10 razítek budou v 22.30 hod. slosovány na II. nádvoří o věcné dary a vstupenky.) Do 22.40 odevzdání muzejníčků. 

M-KLUB

Od 22.00 Let's Groove

WASHELLL / PETR CHARVÁT / FFORWARD / SMEGDUBZ 

Meziříčská muzejní noc nebude zdaleka končit 12 hodinou. Mklub hostuje už klasický mejdan Let's Groove On. Tentokáte se nám v sestavě objevil Smegdubz který pojede s Washelllem B2B. FF na rozjezd Charvy na konec, všecko jak má být. Opět pro Vás chystáme kvalitní zvuk a pořádnou šlapanici do rána.

S-KLUB

Teatrofon - zvuková instalace hudebníka a režiséra Tomáše Háčka připomíná struny gigantické harfy a vybízí ke hře a zkoumání zvukových možností. 
Malá scéna za oponou se během muzejní noci promění v obří hudební nástroj, do jehož útrob mohou návštěvníci vstoupit.

web tomashacek.cz

 

! vstup zdarma !

 mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí