Muzeum regionu valašsko v zámku Kinských

PROGRAM:

 

Hádanka otce Fourase

 

Cihlářské řemeslo

 

Panenky ze všech koutů světa

 

Světlo první republiky

 

Soví tajemství

 

Kavárna, cukroví

 

 

V temném sklepení zámku Kinských ve Valašském Meziříčí bude na návštěvníky letos čekat otec Fouras s hádankami.

První kroky každého nočního návštěvníka zámku Kinských letos povedou do zámeckého sklepení k otci Fourasovi. Pro správné odpovědi na jeho zvídavé hádanky, bude zapotřebí důkladně prozkoumat výstavu Panenky ze všech koutů světa a podrobněji se seznámit s cihlářským řemeslem, k čemuž nejlépe poslouží výstava Cihla, hlína, keramika. Hledání odpovědí noční návštěvníky zavede i do expozice Sklo a gobelíny ke 100 let starým „novinkám“ ve světě skla a světla. Na své si přijdou i milovníci sov, kteří se dozvědí, co všechno lze vyčíst z toho, co po sobě dobře najezená sova zanechala.

Noční pobyt v zámku Kinských zpříjemní muzejní kavárna s nabídkou cukroví nebo historický biograf se snímky o Valašském Meziříčí v dobách minulých. 


 O OBJEKTU: 

Zámek Kinských původně vznikl na místě barokní správní budovy rožnovsko-krásenského panství, která byla do poloviny 18. století dřevěná, v roce 1854, za majitele Eugena Kinského, byla přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park s hodnotnými druhy dřevin, založených na přelomu 18. a 19. století. Objekt byl v majetku rodů Žerotínů a Kinských. Po roce 1945 se stal zámek majetkem státu a v letech 1948-1950 se do uvolněných místností zámku přestěhovalo valašskomeziříčské muzeum a sídlem muzea je dosud. V současnosti nese název Muzeum regionu Valašsko. V letech 1974 - 1988 prošel zámek generální opravou. Od roku 1988 byl zpřístupněn veřejnosti. Najdete zde dvě stálé expozice. První je věnovaná osvětlovacímu sklu a gobelínům. Tato uměleckoprůmyslová výroba má ve městě dlouholetou tradici a ukazuje šikovnost a zručnost zdejších lidí. Součástí výstavy je i výtvarná prezentace místní střední uměleckoprůmyslové sklářské školy. Druhá, s názvem „Jak se žilo na zámku“, ukazuje dobově zařízené zámecké pokoje. Pokoj hraběte Kinského, ložnice manželů Seilernových a reprezentační místnost zámeckého salónu. Na ni navazuje zámecká herna pro děti i dospělé s komorní expozicí „Hračky ze zámku a podzámčí“. Během celého roku probíhají v muzeu současně dvě krátkodobé výstavy se zaměřením na historii, výtvarné umění, přírodovědu, etnografii aj. Pro školy i další zájemce je k výstavám vytvořen doprovodný zábavně naučný program.

 

Muzeum regionu Valašsko, muzeum ve Valašském Meziříčí
Zámecká 3, 757 01 Valašské Meziříčí
email: muzeumvm@muzeumvalassko.cz
web: http://www.muzeumvalassko.cz/

 


 

 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí