Hvězdárna Valašské Meziříčí

PROGRAM:

 

Pozorování nebeské klenby s odborným výkladem

 

Exkurze po objektech hvězdárny včetně historické hvězdárna Antonína Ballnera

 

 


 

O OBJEKTU:

Moderní dílo architekta Zdeňka Plesníka bylo pro veřejnost otevřeno roku 1955.

Hvězdárna Valašské Meziříčí je přístupná pro veřejnost každý pracovní den ve večerních hodinách. Za příznivého počasí je možno pozorovat zajímavé objekty, jako je například Měsíc, planety, hvězdy, dvojhvězdy, mlhoviny, hvězdokupy apod.

Hromadné návštěvy v počtu více než 10 osob si mohou návštěvu hvězdárny předem dohodnout na jakýkoliv termín.

Hvězdárna pořádá během roku pravidelné přednášky pro veřejnost, víkendové semináře, organizuje astronomické kroužky, letní tábor pro mládež, doplňkovou výuku pro školy a další akce.

Hvězdárna Valašské Meziříčí se rovněž věnuje odborné pozorovatelské činnosti, a to především v oblasti pozorování Slunce, proměnných hvězd a měření okamžiků zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy. V areálu se od roku 1957 nachází meteorologická stanice Českého hydrometeorologického ústavu.

V blízkém sousedství stojí dřevěná hvězdárna postavená r. 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, zvaná "kolňa badajna", jež se právem řadí k nejstarším na severní Moravě a Slezsku.

Ve zrekonstruovaných prostorách Ballnerovy hvězdárny byla vytvořena malá výstavní síň, umožňující prezentovat jak obrazové dokumenty, tak i nejrůznější historické předměty a přístroje.

Hvězdárna patří díky svým aktivitám mezi nejznámější hvězdárny v České republice, a to jak v rámci pozorovatelských aktivit, tak i po stránkce organizace akcí pro širou veřejnost.

Hvězdárna v rámci svého projektu Astronomické cestování spolufinancovaného Evropskou unií vytvořila nové webové stránky www.astrocesty.cz, kde jsou uvedeny přírodovědné a technické zajímavosti primárně ve Zlínském a Žilinském kraji.

 

logo hvězdárna
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o.
Vsetínská 78 
757 01 Valašské Meziříčí
email: info@astrovm.cz
web: www.astrovm.cz

 

 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí